Kategorie
książki

Koronawirus i Chrystus

Niedawno trafiła w moje ręce bardzo ciekawa książka (a właściwie krótka broszurka) o wiele mówiącym tytule: „Koronawirus i Chrystus” Johna Pipera.

Książka dzieli się na 2 części. Pierwsza mówi o suwerenności Boga zarówno nad dobrymi jak i złymi rzeczami (nie tylko koronawirusem). Część ludzi bojąc się o „wizerunek” Boga próbuje Bożą suwerenność definiować w taki sposób, żeby była ona jak najbardziej ograniczona. Jednak autor wyjaśniając te sprawy stawia tezę, że „pozbawiając” Boga suwerenności w sprawach cierpienia, pozbawimy Go również suwerenności, która jest w stanie obrócić zło w dobro. Czy moglibyśmy mieć jakąkolwiek nadzieję na wypełnienie Bożych obietnic, gdyby Bóg nie panował nad otaczającą nas rzeczywistością? Można też zadać pytanie, które stawia autor: „czyż nie jest dobrze wiedzieć, że szatan, choroba, sabotaż, przeznaczenie albo przypadek nie mają ostatniego słowa w naszym życiu?”

John Piper wybiera wariant, że nawet w cierpieniu Bóg jest zawsze lepszy niż ślepy los i pokazuje Boga jako wszechwładnego, miłosiernego i jednocześnie sprawiedliwego Stwórcę, który przez swoją opatrzność panuje również nad szatanem. Ten będąc na Bożej „smyczy” działa tylko w takim zakresie, w jakim mu Bóg pozwala. Daje to wszystko niezwykłą perspektywę, że w Jezusie Chrystusie wszystko co się dzieje w życiu osoby wierzącej (włącznie z cierpieniem) nie jest bezsensowne i nie jest bez znaczenia (nawet gdybyśmy sensu i celu tego cierpienia czasami nie rozumieli).

To wszystko prowadzi nas do drugiej części, gdzie autor dzieli się przemyśleniami jaki cel może mieć Bóg w tym, że stykamy się obecnie z czymś takim jak koronawirus. Rozważając te sprawy, autor na każdym kroku czerpie wprost ze Słowa Bożego.

Co ciekawe, autor nie pisze w swojej książce tylko o jakimś „teoretycznym cierpieniu” czy cierpieniu przez jakie przechodzą inni ludzie, ale opisuje również swoje własne przykre doświadczenia, kiedy zdiagnozowano u niego raka. Podsumowując, broszurka mierzy się z bardzo trudną, ale i niezwykle ciekawą tematyką pokazującą, że „Boże drogi są wyższe niż nasze”. Uważam, że można w niej znaleźć wiele głębokich i cennych myśli.

Zachęcam do lektury.
Wiktor

Warto wspomnieć, że książka jest dostępna w różnych formatach. Można pobrać ją za darmo (np. jako PDF albo w formie audiobooka) ze strony: https://fewa.pl/koronawirus-i-chrystus lub zakupić wersję drukowaną.
Będzie ona również wkrótce dostępna w naszej zborowej księgarni i bibliotece.