Kategorie
książki

Ewangelia Jezusa Chrystusa

„Ewangelia Jezusa Chrystusa” – Paul Washer

„Ewangelia Jezusa Chrystusa” Paula Washera to bardzo krótka broszurka, będąca idealnym podsumowaniem istoty ewangelii. Pamiętam, że kiedyś w jednym ze swoich kazań Paul Washer powiedział (nie powtórzę tego słowo w słowo, ale postaram się oddać sens tej wypowiedzi),iż  niektórzy mogą myśleć, że skoro znają już podstawowe prawdy ewangelii to nie muszą się więcej w nią wczytywać, a zamiast tego mogą teraz zająć się „głębszymi prawdami wiary”, ale… takie podejście jest niewłaściwe, bo (jak mówi Washer) w rzeczywistości nie ma niczego głębszego niż ewangelia Jezusa Chrystusa. Bardzo możliwe, że będziemy ją zgłębiać również w wieczności i ciągle będziemy się dowiadywali czegoś nowego o wielkim dziele zbawienia Jezusa. Innymi słowy: ewangelia jest najgłębszym, najważniejszym i centralnym przesłaniem Biblii.

Broszurka jest podzielona na bardzo krótkie rozdziały. Autor skupia się w nich nie tylko na przedstawieniu samej dobrej nowiny o zbawieniu, ale również na tym, abyśmy zrozumieli dlaczego w ogóle potrzebujemy zbawienia i jak rozpoznać, czy rzeczywiście w tym zbawieniu mamy swój udział tj. czy rzeczywiście znamy Jezusa. Paul zaczyna swoje rozważania od opisu natury Boga (nie tylko Jego miłości, ale również świętości i sprawiedliwości), następnie opisuje jaki jest stan ludzkości oraz w jaki sposób święty, dobry i sprawiedliwy Bóg może usprawiedliwić bezbożnego, nadal pozostając sprawiedliwym Bogiem (patrz Prz 17:15: „Każdy kto usprawiedliwia niegodziwego , budzi odrazę u Pana”).

Jeśli jesteś w kościele już od dłuższego czasu, to podejrzewam, że pierwsze 6 z 9 rozdziałów (mniej więcej połowa broszurki) może wydać Ci się dość oczywistych. Bardzo możliwe, że możesz nawet stwierdzić, iż to książeczka nie dla Ciebie – jednak namawiam, żebyś się nie zniechęcał – warto doczytać do końca. Druga połowa książki (od 7 rozdziału) mówi już o rzeczach, które dla wielu chrześcijan nie są takie oczywiste, a które uważam, są szczególnie ważne i praktyczne np.:
– jak poznać, że prawdziwie pokutujemy?
– jak rozpoznać, czy nasza wiara jest autentyczna?
– o prawdziwej i fałszywej pewności zbawienia
– o dowodach nawrócenia w naszym życiu
– o tym jak powinno wyglądać codzienne, praktyczne życie każdego chrześcijanina
– jakie są cechy biblijnego kościoła

Oczywiście każdy z tych punktów jest omówiony raczej skrótowo, ale za to bardzo zrozumiale i jasno. Jeśli ktoś będzie miał ochotę zgłębić powyższe tematy nieco bardziej, to mogę tutaj polecić inną książkę tego samego autora: „Wezwanie ewangelii a prawdziwe nawrócenie”.  
Serdecznie polecam.
Wiktor.

PS. Książkę już wkrótce będzie można kupić w naszej zborowej księgarni.