Kategorie
książki

Święte małżeństwo

„Święte małżeństwo” – Gary Thomas

Bardzo lubię czytać książki o małżeństwie. Jest tak wiele dziedzin życia, w których ludzie chcą się dokształcać, a jednak często zapominają, że najważniejsza relacja, którą dostaliśmy tutaj na ziemi także wymaga aby się w niej rozwijać i doskonalić.

Słowo, które najczęściej pojawia się w książce G. Thomasa to „służba” – małżeństwo jest służbą. Przez wiele wieków Kościół postrzegał małżeństwo jako stan o wiele mniej duchowy niż życie w pojedynkę. Autor przekonuje, że związek małżeński jest doskonałą okazją nie tylko do okazywania miłości, ale także do kształtowania w sobie charakteru Chrystusowego. Często słyszałam o tym, że im bliżej jesteśmy Boga, tym bliżej jesteśmy naszego współmałżonka, jednak Gary Thomas zwrócił uwagę na to, że poświęcając się żonie/mężowi zbliżamy się do Chrystusa.
<<Najważniejszym celem małżeństwa – ważniejszym niż szczęście, zaspokojenie seksualne, rodzenie dzieci, towarzyszenie sobie nawzajem i troska o dobro małżonka – jest dążenie do tego, by podobać się Bogu. Oczywiście całe wyzwanie polega na tym, by wyrzec się samego siebie i zamiast pytać „Co mnie uszczęśliwi?” zastanawiać się „Co uszczęśliwi Boga?”(…) „A właśnie za wszystkich Chrystus umarł, aby Ci co żyją, już nie żyli dla siebie, lecz dla Tego, który za nich umarł i zmartwychwstał” ( 2 Kor 5:15)>>.

Jeśli chcemy głosić ludziom pojednanie jakie oferuje Ewangelia, musimy być gotowi na pojednanie w relacjach osobistych, a zwłaszcza w małżeństwie. W dzisiejszych czasach ludzie bardzo łatwo i szybko kończą związki – dlatego trwałość naszego małżeństwa może być doskonałą okazją do głoszenie Dobrej Nowiny.

Czy zastanawialiśmy się kiedyś nad tym, że starając się uszczęśliwić współmałżonka sprawiamy przyjemność Panu Bogu? No dobrze, ale co z naszym szczęściem? Często dostrzegamy wady naszej drugiej połówki, myślimy o zmianach, które powinny zajść w niej. Zapominamy wtedy o tym, że to my powinniśmy pracować nad sobą, każdego dnia upodabniać się coraz bardziej do Jezusa Chrystusa.

To zaledwie kilka myśli z książki G. Thomasa, która jest bogata w mądre rady na podstawie Pisma Świętego. Gorąco zachęcam do zapoznania się z tą pozycją w celu doskonalenia się w byciu mężem/żoną. Niech nasze małżeństwa oddają chwałę Panu.

Ania Z.