Kategorie
książki

Wielki Rybak

„Wielki Rybak” – Lloyd C. Douglas

Wczoraj, a w zasadzie dziś, bo było już po północy, skończyłam czytać wciągającą powieść Lloyda C. Douglas’a pt. „Wielki Rybak”. I jak zapewne się już domyślacie, książka opowiada losy Świętego Piotra, znanego też jako Wielki Rybak, Szymon Galilejczyk, Skała czy Opoka.

Powieść ta nie przedstawia całego życiorysu tego człowieka, lecz tylko ostatnie lata jego życia – chwilę przed tym nim poznał Jezusa, aż do swojej śmierci. Szymon Piotr urodził się i żył nad Jeziorem Galilejskim, jednak autor zaczyna snuć opowieść w górach Arabii… W ten sposób zostajemy wprowadzeni w sytuację geopolityczną na Bliskim Wschodzie i w Cesarstwie Rzymskim. Poznajemy losy kilku postaci, które w końcu w ten czy inny sposób połączy osoba Jezusa.

I pomimo tego, że Douglas dość luźno interpretuje niektóre wydarzenia z Biblii, książkę czyta się prawie jednym tchem, ponieważ autor pięknie rysuje przed nami obraz świata współczesnego Jezusowi i pierwszym chrześcijanom.

Moim zdaniem powieść dobra dla każdego – oczywiście dla tych co znają Nowy Testament, ale również dla tych, którzy go nie znają. Może właśnie losy Piotra, Jana Chrzciciela i Jezusa opisane w tej książce skłonią ich do sięgnięcia po Biblię i sprawdzenia co dokładnie działo się w okolicach Jeziora Galilejskiego i w Jerozolimie prawie 2000 lat temu.

Przeczytałam i polecam.

Brygida