Kategorie
książki

Księga Sędziów

„Księga Sędziów” – Timothy Keller

Księga Sędziów nie należy do moich ulubionych ksiąg w Biblii i na pewno nie jestem w tej opinii osamotniona. Tak się jednak zdarzyło, że właśnie wtedy gdy zaczynałam czytać tę księgę po raz kolejny, dowiedziałam się o książce T. Kellera. Stwierdziłam, że to świetna okazja, by przeczytać ją właśnie teraz.

Jest to bardzo wnikliwa analiza całej księgi. Księgi, która jest bardzo smutnym obrazem ludzi żyjących bez Boga. Co kilka rozdziałów możemy przeczytać, że synowie Izraela czynili „zło w oczach Pana”. Nie pamiętali o wszystkich dobrych rzeczach, które otrzymali od Boga – uwolnienie z niewoli Egipskiej, zdobycie ziemi obiecanej. Zapominali o Panu i oddawali cześć bożkom. Można powiedzieć, że Księga Sędziów opisuje wciąż powtarzającą się historię – Izraelici czynią zło, Pan Bóg zsyła na nich kłopoty, oni wołają o pomoc, Pan zsyła wybawcę. Widzimy, że Izraelici nie potrafią wyciągnąć odpowiednich wniosków ze swojego zachowania. 

„Każdy czynił to co słuszne w jego oczach” to najczęściej powtarzające się zdanie w Księdze – zdanie, które możemy odnieść także do ludzi żyjących w naszych czasach. Timothy Keller wielokrotnie kieruje nasze oczy ku Jezusowi – doskonałemu wybawcy i zwycięzcy, który jako jedyny może zmienić nasze serca i pragnienia. 

„Póki co wszyscy poszukujemy króla, czyli kogoś, kto będzie nad nami panował i nas ocali. Jest tylko jeden Człowiek, który może nam dać to, czego szukamy. Musimy zwracać się do największego Króla, do najwyższego Sędziego – w przeciwnym wypadku będziemy służyć Jego podróbkom.”

Przeczytałam i polecam – bardzo dużo ciekawych rzeczy się dowiedziałam dzięki tej pozycji.

Ania Z.

PS. Książkę można kupić lub zamówić w naszej zborowej księgarni oraz wypożyczyć w zborowej bibliotece.

PPS. Zachęcamy też do sięgnięcia po inne książki Kellera takie jak „Pełnia Sprawiedliwości” oraz „Modlitwa”.