Kategorie
książki

Świeca w ciemności

„Świeca w ciemności” – Lynn Austin

Niewolnictwo, które dla jednych było czymś normalnym u drugich wywoływało oburzenie, wstręt i niezgodę.

Carolina Fletcher wychowywana w zamożnym domu w Richmond, traktuje niewolnictwo jako ustanowione przez Boga i moralnie słuszne. Jej ojciec w odróżnieniu od innych jest hojny, traktuje niewolników przyzwoicie, jednak postanawia sprzedać kilkuletniego syna służącej. Dziewczyna oskarża matkę, ale ta zwala winę na ojca. Matka pragnie wychować ją na damę z Południa, ale jest dla naszej bohaterki antywzorem. Caroline jest kapryśna, egoistyczna, ignoruje sytuację polityczną i nie ma za grosz empatii. Wizyta u kuzynostwa – na Północy – owocuje przemianą. Dziewczyna doświadcza jak niesprawiedliwe i ohydne jest zniewalanie innych ludzi. Liberalni kuzyni, zapoznani abolicjoniści, otwierają jej oczy na wyzysk i niedolę murzyńskiej ludności. Poznaje też miłych niewolników, którzy mają swój rozum, zakochują się. Uczestniczy w nabożeństwach czarnoskórych, wysłuchuje przejmującego nauczania pastora o wolności.

Niedługo potem umiera jej matka. Ojciec rzuca się w wir interesów. Caroline wyjeżdża do rodziny w Filadelfii. Zwiedza, chodzi na bale, poznaje nowych ludzi.

Po powrocie na Południe, otwarcie agituje na rzecz wyzwolenia niewolników, co podsyca wrogość innych ludzi.

Jakiś czas później poznaje Charlesa, który ma poglądy odmienne od niej. Mimo różnic, młodzi zakochują się w sobie. Wybucha wojna secesyjna. Charles, idzie na wojnę, dzielnie walczy po stronie Południa.

Caroline, stara się ze swoimi niewolnikami, utrzymać plantację. Widzi głód, przemoc, nienawiść. Jankesi dopuszczają się gwałtów, grabieży, okrucieństwa. Ojciec jako spekulant, zdobywa pokaźny majątek, żeglując po oceanach.

Czy w nowej rzeczywistości Charles i Caroline się odnajdą, wyjaśnią nieporozumienia? Jak potoczą się ich losy? Z jakimi przeciwnościami losu, przyjdzie im się zmierzyć?

Wielowątkowa, barwna powieść, przedstawiająca obie strony sporu, ich argumenty.

Autorka z życzliwością kreśli portrety oddanych niewolników, pokazuje wewnętrzną przemianę głównej bohaterki, konsekwencje jej wyborów, adaptację do nowych czasów.

W dzieciństwie uwielbiałam oglądać serial „Północ-Południe”. Podobał mi się film „Przeminęło z wiatrem”. Zawsze dotykał mnie temat niewolnictwa. Ta powieść poruszyła mnie głównie dlatego, że pokazuje jak to jest pełnić wolę Bożą, pomimo przeciwności i modlić się: Bądź wola Twoja, a nie moja…

Lynn Austin jest zdobywczynią wielu nagród, byłą nauczycielką, która obecnie zajmuje się pisaniem i prelekcjami. Zdobyła sześć nagród Christy Awards za powieści historyczne. Jedna z nich, Ukryte miejsca, została zekranizowana. Do tej pory w Polsce, ukazała się Seria Kronik: Kroniki Odnowy oraz Ukryte miejsca. Razem z mężem, wychowali trójkę dzieci i mieszkają niedaleko Chicago.

Polecam!
Agata J.

PS. Książkę można wypożyczyć w Bibliotece Z10.