Kategorie
książki

Dietrich Bonhoeffer – Pośrodku okrucieństwa

„Dietrich Bonhoeffer – Pośrodku okrucieństwa” – Janet i Geoff Benge

Pierwsze słowa nieznanego mi zupełnie wówczas człowieka, które wywarły na mnie wrażenie i które zapadły mi w pamięci były takie: 

 „Milczenie w obliczu zła samo w sobie jest złem: Bóg nie zostawi nas bez winy. Nie mówić to mówić. Nie działać znaczy działać”.

W tamtym czasie jeszcze nic mi nie mówiło nazwisko Bonhoeffer. 

Kilka lat później oglądając tzw. short (film krótkometrażowy) natknęłam się na kolejny jego cytat, który znowu dotknął mnie swoją prawdziwością do głębi: 

„Testem moralności społeczeństwa jest to, co robi ono dla swoich dzieci”.

Użyłam go w jednym ze swoich szkolnych przemówień.  

Od tamtej pory od czasu do czasu sięgałam po cytaty D. Bonhoeffera nie znając jego osoby, a jedynie rozpoznając głębię i prawdę jego myśli. 

Kiedy w serii o bohaterach wiary i misjonarzach pojawiła się pozycja o Dietrichu Bonhoefferze ucieszyłam się ogromnie. Wtedy już znałam kilka faktów z jego życia – nadal jednak nie miałam pojęcia o tym jakiej rangi teologiem, ale przede wszystkim człowiekiem, mam do czynienia. 

Lektura tej książki – zupełnie innej niż pozostałe z serii jakie przez lata przeczytaliśmy z naszymi dziećmi – nie była prosta. Język książek Janet i Geoffa Benge jest zwykle przystępny dla dorosłych i dzieci, prosty i wartki, tym razem jednak historia nie dotyczyła misjonarza a niemieckiego teologa, pojawiało się sporo historycznych faktów, dat, miejsc i nazwisk, tematyka ciężkiego kalibru sprawiła, że czytaliśmy tą pozycję dużo dłużej niż pozostałe… Historia prawie współczesna… Okres II wojny światowej… Przejmująca do głębi, postać Dietricha jest niezmiernie warta poznania. 

Nie chciałabym odkrywać przed Wami wszystkich kart, spoilerować, ujawniać tego kim był nasz bohater, dlatego jedno co zrobię to zostawię Was z kolejnymi ważnymi dla mnie cytatami Bonhoeffera: 

„Tania łaska to łaska, którą sami sobie dajemy. Tania łaska to głoszenie przebaczenia bez wymogu pokuty, chrzest bez dyscypliny kościelnej, komunia bez spowiedzi.”

„Musimy nauczyć się, że osobiste cierpienie jest skuteczniejszym kluczem, bardziej satysfakcjonującą zasadą odkrywania świata w myślach i działaniach niż osobiste szczęście.”

Mam nadzieję w ten sposób zachęcę i zaintryguję Was do przeczytania historii życia Dietricha B. Ja jestem bogatsza o świadectwo jego krótkiego, oddanego Bogu życia; napełniona mądrością i zbudowana bezkompromisową postawą, której nigdy mu nie zabrakło (nawet w obliczu największego zła).

Polecam – zwłaszcza miłośnikom historii i okresu II Wojny Światowej… Ale nie tylko, to książka przydatna także cierpiącym, poturbowanym, wątpiącym… Potrzebującym nadziei. 

Książka wydana przez wydawnictwo Szaron jest do wypożyczenia w naszej Zagórnianej /lub mojej domowej :)/ bibliotece. 
Dzięki Bożemu miłosierdziu, chodząc w Jego łasce – Ola C. 

PS. Polecamy też inne książki z serii „Chrześcijańscy bohaterowie dawniej i dziś”:

Dietrich Bonhoeffer – Pośrodku okrucieństwa

Jacob DeShazer – Odpuszczamy naszym winowajcom

Rowland Bingham – Do wnętrza Afryki

Eric Liddell – Wspanialsze niż złoto

William Carey – Muszę jechać

C.S. Lewis – Mistrz opowieści

Sundar Singh – Ślady stóp w Himalajach

Lillian Trasher – największy cud w Egipcie

Ida Scudder – Uzdrowienie dla ducha i ciała

Elizabeth Elliot – Radość w uległości

John Wesley – Jego parafią był świat