Kategorie
książki

C.S. Lewis – Mistrz opowieści

„C.S. Lewis – Mistrz opowieści” – Janet & Geoff Benge

Z wielką radością sięgnęłam po kolejną książkę Janet & Georff Benge z serii „Chrześcijańscy bohaterowie: dawniej i dziś”. Tym razem małżeństwo Benge postanowiło przybliżyć życiorys Clive’a Staples’a Lewis’a, który na co dzień posługiwał się imieniem Jack.

C.S. Lewis to brytyjski pisarz, filozof i filolog. Przez wiele lat wykładał na uniwersytecie Oxford, a w ostatnich latach życia, w Cambridge. Napisał i wydał dużo książek, ale chyba obecnie najbardziej jest znany z cyklu „Opowieści z Narnii” oraz książki pt. „Listy starego diabła do młodego”.

Z opracowania Janet & Geoff’a Benge dowiadujemy się, że młodość Lewisa nie była usłana różami. Chociaż wychowywał się w malowniczych zakątkach Irlandii, to dzieciństwo było raczej nudne i sprzyjało głównie czytaniu i snuciu przygód wymyślonych przez siebie postaci. Jako niespełna dziesięciolatek stracił matkę i zaraz po tym został wysłany przez ojca do Anglii – do kameralnej szkoły z internatem, do której już uczęszczał jego starszy brat Warren. Szkoły postrzegane przez Brytyjczyków mieszkających w Irlandii za „ekskluzywne”, okazały się miejscami prowadzonymi przez ekscentrycznych nauczycieli i były bardzo dalekie od dzisiejszego pojmowania słowa „szkoła”. Jack zmieniał szkoły kilkukrotnie, czy to ze względu na stan zdrowia czy na przejście na kolejny poziom edukacji. Ostatecznie wybuchła I wojna światowa, a on postanowił studiować na Oxfordzie. To jednak zaowocowało wcieleniem do wojska i wysłaniem go na front do Francji…

Podczas II wojny światowej pozostał w Anglii, ponieważ rany z poprzedniej wojny dyskwalifikowały Lewisa do wzięcia udziału w walce na pierwszej linii.

Te i wiele innych wydarzeń miały wpływ na kształtowanie się sylwetki C.S. Lewisa i książek jakie po sobie pozostawił.

Wspomnę tylko, że będąc wykładowcą na Oxfordzie i udzielając się w grupie literackiej Inklingów – zaprzyjaźnił się z innym znanym nam pisarzem – J.R.R. Tolkienem. I właśnie po któreś burzliwej dyskusji z przyjacielem – Lewis uwierzył w Boga, w Boga z Biblii, a nie jakiegoś nieokreślonego wyższego bytu.

Dzięki tej przemianie C.S. Lewis zasłynął jako pisarz chrześcijański. Publikował w gazetach, ale również miał swoje pogadanki w radio. Niektóre cykle tych audycji zostały spisane i wydane. Przykładem spisanych rozmów radiowych może być książka pt. „Chrześcijaństwo po prostu”.

Zachęcam do lektury zarówno życiorysu C.S. Lewisa napisanego przez Janet & Geoeff’a, jak i książek Lewisa.

Przeczytałam i polecam.
Brygida

PS. Recenzję „Listów starego diabła do młodego” znajdziecie na naszych stronach.
PPS. Różne biografie spisane przez małżeństwo Benge znajdziecie w naszej zborowej biblioteczce.