Kategorie
książki

Chrześcijaństwo po prostu

„Chrześcijaństwo po prostu” – Clive Staples Lewis

Dziś może nieco nietypowo, bo będę zachęcała do audiobooka… tzn. książki, ale w moje ręce akurat wpadł audiobook i pomimo tego, że wolę czytać niż słuchać, skusiłam się, bo twórczość C.S. Lewisa bardzo lubię.

„Chrześcijaństwo po prostu” powstało w oparciu o audycje radiowe jakie Lewis prowadził. Miał cykl jakby rozmów/odpowiedzi na nurtujące ludzi pytania odnośnie chrześcijaństwa. Odpowiedzi na te pytania zostały zebrane i wydane pod prostym tytułem „Chrześcijaństwo po prostu”. Autor porusza zagadnienia praw ludzkiej natury, dobra i zła, Boskości Jezusa, moralności społecznej i seksualnej oraz wielu, wielu innych.

Oczywiście warto pamiętać, że teksty te zostały wydane w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia i nasza rzeczywistość i „standardy światowe” do których się nieraz odnosi – znacznie się zmieniły. Ale „standardy chrześcijańskie” na szczęście są stałe… Pisarz stara się nie faworyzować żadnej z religii chrześcijańskich, dlatego jego wypowiedzi są dość uniwersalne. C.S. Lewis wyraźnie zaznacza we wstępie do wydania z 1952 roku, że jego celem nie było przekonanie czytelnika, że powinien zostać chrześcijaninem konkretnego wyznania. Autor postawił sobie raczej za cel apologię wierzeń, które były podzielane przez nieomal wszystkich chrześcijan w historii.

Warto zapoznać się z tym wydawnictwem, pomaga w prosty sposób odpowiadać na pytania jakie zadają nam ateiści czy osoby poszukujące, ale nie ma co się spodziewać, że osoba niewierząca po przeczytaniu tej książki od razu pójdzie za Jezusem.

Przeczytałam… tzn. przesłuchałam i polecam 🙂
Brygida

PS. Polecamy też biografię C.S. Lewisa oraz inne jego książki, m.in. „Listy starego diabła do młodego„.