Kategorie
książki

Kobiety i mężczyźni w Kościele

„Kobiety i mężczyźni w Kościele” – Kevin DeYoung

Każdy ma swoje ulubione tematy. Wydaje mi się, że moimi ulubionymi są małżeństwo oraz role jakie Pan Bóg przypisał mężczyznom i kobietom. W ostatnich latach toczy się szeroka dyskusja dotycząca tego, w jaki sposób kobiety mogą służyć w kościele. Z przyjemnością  sięgnęłam po książkę Kevina DeYounga, która nie jest długa, za to bardzo bogata w treść. Jest ona oparta wyłącznie na Piśmie Świętym, dlatego z radością zachęcam do zapoznania się z nią.

Autor rozpoczyna swój przekaz od pierwszych kart Biblii, ponieważ „wszelka dobra teologia zaczyna się od Księgi Rodzaju”. Znaczenie pierwszych trzech rozdziałów jest nie do przecenienia, aby zrozumieć co to znaczy być mężczyzną lub kobietą. Bardzo dokładna analiza stworzenia Adama i Ewy oraz zadania, które Pan Bóg im powierzył, pozwolą nam zrozumieć istotne prawdy dotyczące zróżnicowania płciowego.

Razem z Kevinem DeYoungiem przejdziemy przez całą Biblię – przyjrzymy się kobietom w Starym i Nowym Testamencie, a także wgłębimy się w listy Pawła. Przestudiujemy dokładnie „kontrowersyjne” fragmenty z drugiego rozdziału pierwszego listu do Tymoteusza oraz zastanowimy się jak powinno wyglądać życie w kościele.

Warto wspomnieć, że książka nie jest skierowana do małżeństw (jest tylko jeden rozdział stricte o małżeństwie), ale do wszystkich kobiet i mężczyzn. Na koniec chciałabym zacytować fragment książki, który bardzo mi się spodobał i myślę, że wspaniale podsumowuje temat:

„Jezus oczywiście przybył, aby zbawić zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jednak przychodząc jako mężczyzna, dosłownie uosobił to, co ma na celu prawdziwa męskość: ratować, chronić, ocalać, prowadzić, nauczać i służyć. To logiczne, że choć Jezus szanował kobiety i uzdalniał je do służby, to jednak, kiedy przychodziło do wybierania tych, którzy mają sprawować władzę, wybierał tylko mężczyzn. Nie ma nikogo bardziej prokobiecego niż Jezus ani nikogo, kto swoim przykładem i samym sobą bardziej potwierdzałby prawdziwą męskość.”

Dodam jeszcze, że bardzo podoba mi się okładka – książka nie tylko mądra, ale też ładna – idealna na prezent. Przeczytałam i polecam z całego serca,

Ania Z.

PS. Książkę można kupić lub zamówić w naszej zborowej księgarni.