Kategorie
książki

Kropka

„Kropka” – Peter H. Reynolds

Pozwólcie, że dziś polecę Wam niepozorną książkę, której pewnie nie znaleźlibyście na półce z literaturą chrześcijańską. Jednak mnie wzruszyła i myślę, że jest świetnym punktem wyjścia do rozmów z dziećmi o talentach jakie dostaliśmy od Boga i o wyzwaniach, które warto podejmować.

Ta ładnie ilustrowana książeczka opowiada o dziewczynce, która uważała, że nie potrafi malować, więc nawet nie podejmowała próby namalowania czegokolwiek. Jednak mądra nauczycielka zachęciła ją, żeby chociaż postawiła na kartce kropkę. Vashti, bo tak dziewczynka miała na imię – postawiła kropkę na środku kartki. Nauczycielka poprosiła, by dziewczynka się podpisała na tej kartce, a za tydzień praca Vashti zawisła w ramce na ścianie. To wydarzenie zachęciło dziewczynkę do podjęcia wyzwania, eksperymentowania z malowaniem różnych kropek – dużych i małych, w różnych kolorach. Po niedługim czasie z tych obrazów powstała wystawa, na której prace Vashti były podziwiane przez innych. Także przez małego chłopca, który ze smutkiem wyznał, że nie potrafi rysować, nawet prostej kreski… Na co Vashti zachęciła go, by jej pokazał i narysował kreskę. A później, by się na tej kartce podpisał…

Ta krótka opowieść pokazuje jak wiele można zrobić dla drugiego człowieka okazując mu odrobinę zainteresowania i zachęcenia. Pokazuje też, że każdy z nas ma w sobie ogromny potencjał, jaki umieścił w nas Bóg, ale jeśli nie będziemy podejmowali wyzwań, nie będziemy próbować, to nie odkryjemy talentów jakimi nas obdarzył.

Myślę, że w obecnym świecie, gdzie promowane są fałszywe obrazy miłości, szczęścia, dobra i zła itd. ważne jest pokazywanie dzieciom, że są wartościowymi osobami ze zdolnościami, które tylko trzeba odkryć; że jesteśmy dla Boga ważni i każdego z nas obdarzył wieloma talentami; że warto je odkrywać i dzielić się nimi z innymi.
Naszym zadaniem jako rodziców, ale również ogólnie jako ludzi dorosłych jest zachęcanie innych do działania, do odkrywania swoich mocnych stron i do ich rozwijania, a ostatecznie do wykorzystywania ich dla Bożej Chwały!

Przeczytałam i polecam.
Brygida