Kategorie
książki

Głoszenie ekspozycyjne

„Głoszenie ekspozycyjne” – David Helm

Dwa tygodnie temu mężczyźni z naszego zboru byli na konferencji na temat głoszenia ekspozycyjnego. Dlatego spontanicznie postanowiłam sięgnąć po książkę z serii 9 Marks, która jest poświęcona takiemu rodzajowi nauczania. Od razu zaznaczę, że uważam, iż książka jest skierowana do mężczyzn, gdyż to im Pan Bóg powierzył głoszenie Słowa Bożego, ale dużo ciekawych rzeczy dowiedziałam się z tej pozycji oraz utwierdziłam w przekonaniu, że nauczanie w naszym zborze jest właściwe.

Książka, choć bardzo ciekawa i przystępnie napisana, była dla mnie momentami trochę trudna, dlatego nie chciałabym dzisiaj się dużo rozpisywać, ale mam nadzieję, że mimo to zachęcę do lektury.

David Helm przedstawił kilka rodzajów głoszenia, którymi posługują się dzisiejsi kaznodzieje i pokazuje w jaki sposób rozmijają się oni w ten sposób z bogactwem Słowa Bożego. Bardzo podobała mi się analiza konkretnych fragmentów Biblii – pokazanie co w nich widać na pierwszy rzut oka, co prowadzi często do płytkich, niezagłębionych w tekście biblijnym kazań, a co w nich widać gdy skupimy się na kontekście okalającym dany fragment, a może nawet na kontekście całej księgi.

Bardzo wiele wskazówek zawartych w książce może być pomocnych nie tylko do nauczania, ale także do osobistego studiowania Biblii (z czego zamierzam skorzystać). Na końcu David Helm zachęca kaznodziejów do modlitwy: „Ponieważ celem kazania jest kruszenie serc i ponieważ jedynie Bóg może wypełnić ten cel, musimy podejść do przygotowania części praktycznej kazania na kolanach.”

Zachęcam do zapoznania się również z innymi książkami z serii 9Marks. Część z nich można znaleźć w zborowej księgarni lub bibliotece.

Ania Z.

książki z serii 9Marks